Turbūt daugelis gyvenime pasiekiame ribą, kada augalai tampa neišvengiama namų dekoracija, draugais ar net savotiškais šeimos nariais. Tačiau pirmą kartą įsigijus augalą ir neturint jokių žinių, išlaikyti jį gyvą tampa neįmanoma misija. Todėl pasidalinsime keletu įsimintinų dalykų, kuriuos turėtų žinoti pradedantieji augalų mylėtojai.

Skirtingi augalai – skirtingi laistymo intervalai

Augalai, kaip ir žmonės, yra individualūs ir kas tinka vienam, nebūtinai tiks ir kitam. Tai labai svarbu suprasti kuo anksčiau, nes lepesni augalai gali ir nesulaukti jūsų susiprotėjimo akimirkos.

Yra augalų, kuriuos reikėtų laistyti tik kartą per savaitę net vasaros metu arba tuomet, kai augalo žemė pilnai išdžiūsta. Prie tokių augalų galime priskirti palmes, fikusus, repsalius, kitus sukulentus. Dar mažiau laistyti reiktų zamijas, euforbijas, eševerijas. Daugelio auginamų orchidėjų, ypač jeigu jos auga vazone, kuris neturi nubėgimo, nerekomenduojama laistyti dažniau nei kartą per savaitę. Geriausia šias gėles lieti net ir rečiau, tuomet, kai ima balti šaknys. Dažnai laistyti reiktų mirtas, azalijas, gardenijas.

Vėjai ir termometro stulpelis

Niekam ne paslaptis, kad didesnis šaltis, ypač jaunoms augalo dalims ar žiedams, yra itin pražūtingas. Tačiau ir per didelis karštis gali kenkti tiek pat. Todėl labai svarbu žinoti, kad gėlės augimo vieta priklauso ne tik nuo ten esančio apšvietimo.

Tarkim gardenijos, ciklamenai visai gerai reaguoja į intensyviau vėdinamą patalpą, todėl net ir skersvėjis jiems nebus baisus. Įvairūs spygliuočiai, kad ir dabar madingos pušelės ar eglutės, taip pat geriausiai gyvena kiek vėsesnėmis sąlygomis ir visiškai negali išgyventi šildymo sezonu patalpintos šalia radiatorių. Monsteros, dracenos, pasifloros ir kiti tropiniai augalai labai mėgsta šilumą ir lengvą drėgmę, todėl dideli vėjai ar vėsi aplinka tikrai nebus geriausias pasirinkimas. O štai chlorofitui ar spatifiliui išvis nesvarbu kur augti. Jie gali išgyventi ir ant palangės ir vonioje.

Šviesą myli, bet tiesioginės saulės – ne

Tam, kad augalas vykdytų fotosintezę ir gautų visas jam reikiamas medžiagas augimui ir išgyvenimui, jam būtina šviesa. Turbūt daugelis jaunųjų augalų augintojų mano, kad toji šviesa – tiesioginiai saulės spinduliai. Deja, tačiau jie ne tik patinka ne visiems augalams, bet kai kuriems gali net ir pakenkti.

Tiesioginę saulę mėgsta labai nedaug augalų, nes jos spinduliai, ypač vasarą, yra labai intensyvūs ir gali nudeginti arčiau šviesos šaltinio esančias augalo dalis. Tačiau bugenvilija, mandevila, pasiflora ar vazoninės rožės tikrai džiaugsis saulės voniomis. Kita vertus, alavijas, nors ir atrodo pietietiškas augalas, gavęs saulės ima ruduoti ir nykti. Todėl prieš įsigyjant augalą ar iškart po jo įsigijimo patartina pasikonsultuoti su floristu arba bent jau plačiau pasidomėti internete, ką mėgsta ir ko iškentėti negali naujasis namų džiaugsmas.

Patirtimi su jaunaisiais augalų augintojais dalinosi „Gėlėta“ gėlių studijos vadovė Lina Šinkūnienė.